Kako se pripremiti i biti što uspješniji u povlačenju sredstava iz EU fondova iz natječaja ‘Potpora poduzećima za tranziciju na energetski i resursno učinkovito gospodarstvo?
Znate li da u okviru ovog poziva možete financirati solarne panele i druge održive oblike grijanja? Znate li da su prihvatljive aktivnosti građenje, rekonstrukcija i modernizacija vaših poslovnih objekata; nabava novih strojeva, opreme, alata, radnih vozila, hardvera i softvera; nabava patenata i autorskih prava.
Vrijeme je za ubacivanje u petu brzinu kako bi poduzetnici došli do predviđenih potpora.
EU je predvidjela 1,9 milijardi kuna za ulaganja usmjerena u zelene tehnologije koje doprinose energetski i resursno učinkovitom gospodarstvu. Poziv će biti namijenjen malim, srednjim i srednje kapitaliziranim poduzećima do 3.000 zaposlenih.
Bespovratna sredstva dodijelit će se samo financijski održivim poduzećima iz navedenih prihvatljivih sektora samo ako u kompetitivnom postupku dodjele sredstava dokažu da planirana ulaganja doprinose jednom ili više sljedećih ciljeva:
- promicanju kružnog gospodarstva uvođenjem resursne učinkovitosti u proizvodni ciklus i životni vijek proizvoda, uključujući održivu opskrbu primarnim i sekundarnim sirovinama;
- dekarbonizaciji i smanjenju emisija energetski intenzivnih industrija, uključujući demonstraciju i uvođenje inovativnih tehnologija s niskom razinom emisija.
Iznos sredstava i namjena
Procijenjena alokacija: 1,9 milijardi kuna
Predviđeni maksimalni iznos bespovratnih sredstava:
- za MSP-ove do 7,5 mlijuna kuna
- za srednje kapitalizirana poduzeća do 35 mlijuna kuna
Prihvatljive aktivnosti i troškovi
Prihvatljive aktivnosti odnose se na nova ulaganja u ekološki prihvatljive proizvodne procese i učinkovitost resursa u privatnim malim i srednjim poduzećima, te srednje kapitaliziranim poduzećima, radi ostvarivanja ciljeva EU taksonomije:
- ublažavanja i prilagodbe klimatskim promjenama
- održive uporabe prirodnih resursa
- prijelaza na kružno gospodarstvo
- sprečavanja i kontrole onečišćenja.
Prihvatljive aktivnosti:
- ulaganja u izgradnju i opremanje poslovnih jedinica, podizanje tehnološke spremnosti poduzeća
- ulaganja u inovacije procesa i organizacije poslovanja
- usavršavanje zaposlenih kako bi se olakšala stalna prilagodba promjenjivim poslovnim modelima, radnim uvjetima i novim trendovima
- ulaganje u mjere energetske učinkovitosti
- promicanje energije iz obnovljivih izvora energije
- savjetodavne usluge za MSP-ove povezane s projektom ulaganja
- aktivnosti neophodne za provedbu projekta
Prihvatljivi troškovi:
- ulaganja u materijalnu i nematerijalnu imovinu (npr. građenje ili rekonstrukcija poslovnih objekata; preuređenje i modernizacija; nabava novih strojeva, opreme, alata, radnih vozila; nabava hardvera i softvera; nabava patenata, autorskih prava i sl.)
- savjetodavne usluge koje pružaju vanjski konzultanti
- sudjelovanje na sajmovima
- usavršavanje
- uvođenje grijanja i hlađenja
- priprema projektne dokumentacije
- promidžba i vidljivost.
Kome su namijenjena sredstva?
Bespovratna sredstva dodijelit će se financijski održivim poduzećima čija ulaganja doprinose jednom ili više ciljeva kružnog gospodarstva i održivosti.
Vrste potpora
Maksimalna moguća razine potpore EU potpore u postotku ukupnog troška ulaganja (tzv. intenziteti potpore) bit će sukladna GBER-u i važećoj karti regionalnih potpora, a intenziteti potpore kreću se od 20% – 50% prihvatljivih troškova, ovisno o vrsti potpore, veličini poduzeća i lokaciji ulaganja.
1. regionalne potpore za početna ulaganja – državne potpore koje se dodjeljuju poduzetnicima radi doprinosa gospodarskom razvoju ovisno o zemljopisnom području
- prihvatljivi troškovi uključuju: troškove ulaganja u materijalnu i nematerijalnu imovinu i troškove plaća proizašle iz otvaranja radnih mjesta uslijed početnog ulaganja
Predloženi intenziteti regionalnih potpora za pojedinu regiju:
NUTS 2 regije |
Intenzitet potpore % | ||
Mala poduzeća | Srednja poduzeća | Velika poduzeća | |
Grad Zagreb | 55% | 45% | 35% |
Panonska Hrvatska | 70% | 60% | 50% |
Sjeverna Hrvatska | 70% | 60% | 50% |
Jadranska Hrvatska | 60% | 50% | 40% |
2. potpora za ulaganje u izgradnju i opremanje poslovnih jedinica, podizanje tehnološke spremnosti poduzeća kroz regionalne potpore za ulaganje – u okviru ove potpore korisnik mora osigurati financijski doprinos od najmanje 25% prihvatljivih troškova iz vlastitih ulaganja ili vanjskih financiranja
3. potpora za inovacije procesa i organizacije poslovanja (npr. troškovi osoblja; troškovi instrumenata, opreme, zgrada i zemljišta, u opsegu i u razdoblju u kojem se upotrebljavaju za projekt; troškovi istraživanja koje se provodi na temelju ugovora, troškovi znanja i patenata koji se pribavljaju ili licencijom ustupaju od drugih strana po tržišnim uvjetima; dodatni režijski troškovi i ostali troškovi poslovanja, uključujući troškove materijala, potrošne robe i sličnih proizvoda, nastali izravno uslijed projekta).
4. potpore za usavršavanje kako bi se olakšala stalna prilagodba promjenjivim poslovnim modelima, radnim uvjetima i novim trendovima (npr. troškovi predavača koji su sudjelovali u usavršavanju; troškovi predavača i polaznika koji su izravno povezani s projektom usavršavanja (npr. putni troškovi, materijali, alati nužni za usavršavanje))
5. potpore za ulaganje u mjere energetske učinkovitosti (npr. dodatni troškovi ulaganja neophodni za postizanje više razine energetske učinkovitosti).
6. potpore za ulaganje u promicanje energije iz obnovljivih izvora energije (npr. za nova postrojenja te dodatne troškove ulaganja neophodne za poticanje proizvodnje energije iz obnovljivih izvora).
7. potpore za savjetodavne usluge u korist MSP-ova (npr. troškovi savjetodavnih usluga koje pružaju vanjski konzultanti).
8. de minimis potpore
Besplatna provjera prihvatljivosti
PJR Vam nudi pomoć prilikom procjene sukladnosti Vaše projektne ideje s natječajem i ispunjavanja baze projektnih ideja. Pozivamo Vas da nam čim prije ostavite svoje podatke popunjavanjem kratkog upitnika dostupnog niže ili nam pošaljete svoje podatke na info@pjr.hr kako bismo razgovarali o suradnji.