Održana 7. Međunarodna konferencija o javnoj nabavi

Sedma Međunarodna konferencija o javnoj nabavi održana je 13. i 14. ožujka 2025. godine u Opatiji. 

Konferencija je okupila stručnjake iz Hrvatske i Europe s ciljem razmjene znanja i iskustava o aktualnim izazovima i prilikama u javnoj nabavi. Poseban naglasak bio je na zaštiti europskog tržišta te primjeni suvremenih praksi u ovom sektoru.

Konferencija je istaknula ključne teme poput strateškog planiranja investicija, razvoja novih alata za jačanje tržišnih mehanizama te pravnih i operativnih aspekata zaštite tržišta. Sudionici su dobili uvid u mogućnosti primjene umjetne inteligencije u analizi podataka, predviđanju potreba i povećanju transparentnosti u postupcima nabave. Raspravljalo se i o izazovima digitalizacije i automatizacije u sektoru javne nabave.

Prvi dan konferencije započeo je izlaganjem Maje Kuhar iz Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave, koja je predstavila inicijative Europske komisije i analizirala deset godina primjene Direktiva u javnoj nabavi. Govoreći o novim smjernicama Europske komisije, istaknula je važnost pojednostavljenja i modernizacije pravila i procedura javne nabave navodeći:

„Prvi puta u nekom dokumentu imamo usmjerenje da će se buduća legislativa kretati u pravcu zaštite domaćih europskih proizvoda.“

Dr. Kristin Stechemesser iz Njemačke agencije za zaštitu okoliša govorila je o važnosti eko oznaka u postupcima javne nabave, a nastavno na novu Odluku o primjeni zelene javne nabave koja je nedavno stupila na snagu.

Panel rasprava, u kojoj su sudjelovali gradonačelnici Poreča, Opatije i Kastva te načelnica općine Viškovo, usmjerila se na iskustva u strateškom planiranju i realizaciji ključnih investicija. U raspravi je naglašeno kako je nužno podići pragove za jednostavnu nabavu.

Dan se nastavio temom inovativne javne nabave izlaganjem Antona Tomljanovića iz Uprave za politiku javne nabave, te predavanjem Trygvea Gudmunda Harlema Losnedahla sa Sveučilišta Oslo gdje je posebna pozornost posvećena izazovima i prilikama u primjeni pravila tržišne konkurencije u javnoj nabavi, s naglaskom na ravnoteži između proceduralne usklađenosti i poticanja inovacija, kako bi se osigurala veća učinkovitost i transparentnost u javnim nabavama diljem Europske unije.

Plenarni dio prvoga dana završen je panel raspravom na temu Javna nabava u EU: Izazovi i praksa u zaštiti tržišta.

Romana Krpina iz tvrtke IN2 pružila je uvid u javnu nabavu iz perspektive ponuditelja te izazove s kojima se susreću. Naglasila je važnost zaštite od nekorektne konkurencije i izuzetno niskih ponuda koje često dovode u pitanje kvalitetu isporuke. Također je istaknula da naručitelji nedovoljno koriste istraživanje tržišta i priliku za prikupljanje povratnih informacija od ponuditelja.

Govoreći o izazovima s kojima se Grad Rijeka suočava u provedbi javne nabave, gradonačelnik Filipović je naglasio kako je kod nabave radova problem u malom broju zainteresiranih gospodarskih subjekata koji se u pravilu javljaju na sve postupke nabave. Posljedično, zbog nedostatnih kapaciteta i potrebe angažiranja više radne snage na više gradilišta, cijene rastu, a radovi kasne. Kod nabava usluga projektiranja problem je u produžavanju rokova izvršenja te vrlo često nerazumijevanja od strane projektanata na koji način moraju izraditi troškovnike da budu u skladu sa pravilima javne nabave.

Osvrćući se na pragove u nabavi, gradonačelnik je naglasio kako bi pragove za jednostavne nabave trebalo povećati s obzirom na visoki rast cijena zadnjih nekoliko godina. Time bi se ubrzali postupci nabave skraćivanjem rokova, ubrzala bi se realizacija projekata, povećala fleksibilnost tržišta i omogućio pristup nabavama lokalnim manjim i srednjim poduzetnicima koji vrlo često ne pristupaju podnošenju ponuda u javnim nabavama zbog nedostatka vlastitih kadrova koji su upoznati sa radom na platformi EOJN RH, a angažiranje vanjskih suradnika im predstavlja dodatno financijsko opterećenje.

U trećem dijelu konferencije uslijedila je poludnevna radionica programa stručnog usavršavanja u javnoj nabavi.

Drugog dana konferencije održane su stručne radionice koje su obuhvatile teme poput primjene kriterija za odabir ekonomski najpovoljnije ponude i novih sektorskih propisa EU s utjecajem na javnu nabavu. Polaznici su imali priliku saznati kako koristiti rješenja umjetne inteligencije u procesu javne nabave, primjerice usporedbom potreba naručitelja s rješenjima dostupnima na tržištu ili u analizi rizika korištenja različitih tehnoloških rješenja koja se nabavljaju. Predstavnica Američke gospodarske komore u Hrvatskoj predstavila je prijedloge za unapređenje zakonodavnog okvira javne nabave, a Gerrit Davids iz TaranisCo Advisory CC iz Južnoafričke Republike govorio je o ESG pravilima i njihovom utjecaju na provedbu zelene nabave.

„Sretni smo što naša konferencija o javnoj nabavi postaje sve važnije okupljalište stručnjaka i dionika sektora javne nabave. Svaka godina donosi nove izazove, ali i nove mogućnosti za rast i razvoj. Naš cilj je da ova platforma omogući razmjenu ideja i iskustava koja će nam pomoći da ostajemo korak ispred u primjeni suvremenih praksi i tehnologija u javnoj nabavi i upravljanju projektima. Zahvaljujući našim partnerima i sudionicima, nastavljamo promicati inovacije i profesionalizaciju u sektoru javne nabave“ zaključila je Ana Fresl, predsjednica uprave PJR-a.

Konferencija je pružila niz korisnih informacija i primjera dobre prakse koje sudionici mogu primijeniti u svakodnevnom radu s javnom nabavom.

Zahvaljujemo svim sudionicima, predavačima i partnerima koji su doprinijeli uspjehu ove konferencije te se radujemo idućem izdanju u 2026. godini.

Najnoviji članci iz iste kategorije