Usvojene su izmjene Zakona o poticanju ulaganja koji je na snazi od 4. lipnja 2022. godine, a primjenjivat će se za ulaganja započeta nakon 1. siječnja 2025.
Temeljem Zakona poduzetnici za ulaganja u proizvodno-prerađivačkim i razvojno-inovacijskim aktivnostima, aktivnostima poslovne podrške te uslugama visoke dodane vrijednosti mogu ostvariti smanjenje stope poreza na dobit za 50 %, 75 % ili 100 %.
Što donose izmjene Zakona o poticanju ulaganja?
Za razliku od dosadašnje primjene smanjene stope poreza na cjelokupnu dobit društva (uključujući i dobit proizašle iz neprihvatljivih djelatnosti ili drugih prihvatljivih djelatnosti koje nisu predmetom ulaganja), glavne izmjene Zakona odnose se na izračun porezne olakše isključivo na dobit u prihvatljivoj djelatnosti. Naime, u slučaju da poduzetnik obavlja i druge djelatnosti koje nisu obuhvaćene projektom ulaganja, porezna olakšica će se za ulaganja od 1. siječnja primjenjivati samo na dobit koja dolazi iz prihvatljive djelatnosti koja je predmetom ulaganja, što u knjigovodstvenom pogledu znači zasebno praćenje aktivnosti obuhvaćene projektom i utvrđivanje iznosa dobiti za taj dio poslovanja.
Također, izmjenama Zakona predviđeno je povećanje povećanje maksimalnih iznosa potpora za otvaranje novih radnih mjesta te sniženje pragova nezaposlenosti potrebnih za ostvarivanje potpore. Povećani su i iznosu potpora za kapitalne troškove projekta ulaganj, a uvode se nove potpore za strateške aktivnosti vezane uz klimatsku neutralnost.
Kako ostvariti poreznu olakšicu?
Mikro, mali, srednji i veliki poduzetnici koji su obveznici poreza na dobit mogu ostvariti smanjenje stope poreza na dobit za 50 %, 75 % ili 100 % u periodu do maksimalno deset godina.
Minimalno potrebno ulaganje za ostvarenje poticaja ovisi o veličini poduzetnika. Za mikro poduzetnike to je 50.000,00 eura i otvaranje 3 novih radnih mjesta, dok je za ostale (male, srednje i velike) to ulaganje u iznosu od 150.000,00 eura i otvaranje 5 novih radnih mjesta. Za centre za razvoj informacijsko-komunikacijskih sustava i softvera minimalno ulaganje iznosi 50.000,00 eura, uz uvjet otvaranja 10 novih radnih mjesta. Za projekte ulaganja u modernizaciju i porast produktivnosti poslovnih procesa predviđeno je ulaganje u iznosu od 500.000,00 eura.
Razdoblje realizacije projekta ulaganja traje tri godine od datuma početka ulaganja.
Intenzitet regionalne potpore koju je moguće ostvariti ovisi o veličini poduzetnika i regiji:
u Panonskoj i Sjevernoj Hrvatskoj maksimalna potpora je 70 % za mikro i mala poduzeća, 60 % za srednja, 50 % za velika
u Jadranskoj Hrvatskoj 60 % za mikro i mala poduzeća, 50 % za srednja, 40 % za velika
u Gradu Zagrebu 55 % za mikro i mala poduzeća, 45 % za srednja, 35 % za velika (uz uvjet da veliki poduzetnici na području Grada Zagreb mogu regionalnu potporu koristiti isključivo za početno ulaganje u novu ekonomsku djelatnost)